Len

Historia…

Historia lnu sięga neolitu około 7500 p.n.e. (VIII tysiąclecie p.n.e.). Początkowo prawdopodobnie używano włókien lnu do zszywania skór lub jako sznurka. Tkanina lniana, w wyrafinowanej formie, bardzo cienka, przejrzysta, miała swój początek w starożytnym Egipcie, w okresie Starego Państwa ok. XXVII wiek p.n.e. – XXII wiek p.n.e. Zachowało się wiele malowideł i zapisów o produkcji lnu i jego wykorzystaniu przez starożytnych Egipcjan. Wytwarzano różnej jakości płótno lniane, zależnie od przeznaczenia. Najdelikatniejsze i najczystsze tkaniny służyły do wystroju świątyń i na ubiory kapłanów i królów.

Około 1000 metrów delikatnej tkaniny lnianej zużyto m. in. do mumifikacji zwłok faraona Tutankhamuna (1333–23 BC). Grób odkryto w 1922.

Całun Turyński

Słynny Całun Turyński – jest kawałkiem tkanego ręcznie płótna lnianego, o wymiarach: wysokość 441 cm, szerokość od 112,5 do 113 cm.

Przez wieki wypracowano różnego rodzaju techniki wyrobu tkanin lnianych, ale postęp nastąpił po odkryciu w XIX w. metody przędzenia włókna lnianego na mokro (przędza mokroprzędna).

Właściwości i zastosowanie…

Tkaniny lniane cenione są zarówno przez projektantów jak i użytkowników za swoją gładkość, jedwabisty połysk, trwałość, komfort użytkowania, łatwo rozpoznawalny specyficzny wygląd, przypominający ich „polne” i bliskie naturze pochodzenie.

Len włóknisty w 90 % wykorzystywany jest na cele włókiennicze, z czego:

0 %
przeznaczona jest na odzież
0 %
na materiały domowego użytku (pościel, obrusy, zasłony itp.)
0 %
na materiały obiciowe
0 %
na tkaniny przemysłowe (techniczne)
Len znajduje zastosowanie we wszystkich asortymentach odzieży włączając odzież sportową.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu od kilku lat prowadzi badania właściwości higienicznych i komfortu użytkowego odzieży oraz identyfikacji zjawisk będących wynikiem wpływu odzieży na parametry fizjologiczne człowieka.

Badania te potwierdziły, że odzież z lnu i konopi:

Higroskopijność włókien jest jedną z ważniejszych cech użytkowych włókien, zwłaszcza w odniesieniu do wyrobów odzieżowych i pościelowych.

Len, tak jak wszystkie włókna naturalne, charakteryzuje się wysoką sorpcją wilgoci.
Włókno lnu zawiera w swoim składzie ligniny, które są doskonałym naturalnym absorbentem promieniowania UV.

Poza tym odzież z włókna lnu charakteryzuje się chłodnym chwytem, dlatego len ze swoimi doskonałymi właściwościami biofizycznymi, jest najlepszym surowcem na letnie kolekcje odzieży.

Len nie wywołuje alergii, ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze.
Len można wygotować a nawet wysterylizować, jest przy tym o wiele bardziej trwały i odporny na spieranie niż bawełna. Dzięki zawartości specjalnych związków – pektyn typu B – len staje się w miarę użytkowania coraz bardziej miękki i miły w dotyku.

Dzięki niskim właściwościom elektrostatycznym, nawet mały dodatek włókien lnianych w tkaninach mieszankowych znacznie obniża zdolność do ładowania elektrostatycznego.

Len wspomaga spokojny sen. Pościel lniana daje poczucie chłodu dzięki właściwościom termoregulacji. W czasie upałów wchłania wilgoć i nadmierne ciepło, a w czasie chłodów zatrzymuje ciepło ciała.

Współczesne technologie pozwoliły uszlachetnić tkaniny lniane, skonstruować mieszanki z innymi włóknami takimi jak bawełna , wełna, jedwab, wiskoza, poliester i lycra.
Mieszanie lnu z innymi włóknami okazało się jednym ze skutecznych sposobów na zmiękczenie tkanin, jak również obniżenie ceny wyrobu.

Opracowanie dziewiarskich przędz lnianych umożliwiło poszerzenie obszaru wykorzystania lnu także do produkcji dzianin. To poprawiło walory użytkowe wyrobów. Dzianina z lnu jest wytrzymała choć jest delikatna.
Dzianiny z lnu są doskonałym, sprawdzonym surowcem do produkcji oryginalnej, niestandardowej odzieży adresowanej do modnych kobiet, które oczekują szykownych i naturalnych zarazem propozycji.
Dzianiny te doskonale nadają się m.in. na bieliznę i odzież sportową.

Wyroby z lnu cenione są nie tylko za ekologiczne, naturalne pochodzenie i związane z tym bezpieczeństwo dla ludzkiego ciała, ale również dla środowiska naturalnego – po zakończeniu użytkowania len ulega całkowitej biodegradacji.

Włókniny

Z gorszej jakości włókien lnianych produkowane są włókniny cienkie, o masie powierzchniowej ok. 100g/m2, doskonale nadającą się do produkcji ekologicznych – biodegradowalnych toreb i opakowań. Inne rodzaje włóknin lnianych, o wyższej masie powierzchniowej (250-1200g/m2) przeznaczone są dla przemysłu samochodowego, meblarstwa, oraz jako geowłókniny i biowłókniny (z nasionami traw) dla drogownictwa, służące umacnianiu poboczy dróg.

Celuloza i kompozyty

Włókno najniższej jakości wykorzystywane jest jako surowiec do produkcji długowłóknistych mas celulozowych używanych wysokogatunkowych papierów, bibułek papierosowych oraz jako wypełniacze w materiałach kompozytowych.

Dla zdrowia i urody

Znane i cenione w zielarstwie siemię lnu towarzyszyło człowiekowi od bardzo dawna. Znajdowane obok glinianych naczyń w wykopaliskach sprzed wielu tysięcy lat opisywane było w starych zapiskach chińskich, hinduskich, polecane już przez Hipokratesa jako lek na wiele schorzeń.

Nasiona lnu zawierają do 8% substancji śluzowych łagodzących w naturalny sposób wpływ czynników drażniących błony śluzowe przewodu pokarmowego i oddechowego. Siemię lnu polecane jest zatem w terapii chorób przewodu pokarmowego, oddechowego czy schorzeń dermatologicznych, gdzie wykorzystuje się działanie osłaniające, zmiękczające i łagodzące śluzu lnianego.
Poza tym nasiona lnu zawierają do 40% cennego oleju. Olej lniany jest unikalnym olejem roślinnym zawierającym ponad 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Innym ważnym składnikiem nasion lnu jest bardzo wartościowe i lekkostrawne białko, którego siemię zawiera do 25 %. Wskaźniki strawności białka lnu pod działaniem pepsyny i trypsyny należą do jednych z najwyższych.

Olej lniany

Olej lniany, który zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe, stosuje się profilaktycznie i leczniczo w chorobach serca, w stanach zapalnych, niedoborach hormonalnych, a nawet niepłodności. Posiada substancje, których nie wytwarza – a bardzo ich potrzebuje! – organizm człowieka! Siemię lniane zawiera też kwasy oraz substancje zwane ligninami, które mogą zwalczyć nowotwory, infekcje bakteryjne i wirusowe.